ČO JE MED?

ZAUJÍMAVOSTI O MEDE

Asboth-bee-farm-Čo-je-med-2

Med je viskózna sladká látka, ktorú produkujú včely a iný hmyz, najmä z nektáru kvetov a rastlín. Pre včely je med zdrojom energie.

V chladnom počasí alebo keď je nedostatok iných zdrojov potravy, dospelé aj mladé včely používajú ako potravu uskladnený med.

Či už je to med alebo niektorý z vašich obľúbených produktov, zdá sa, že trh je presýtený výrazmi ako „organický“, „surový“, „čistý“ a „nefiltrovaný“. Pre väčšinu ľudí sú tieto slová navzájom podobné a vedia byť veľmi mätúce. Tu je náš sprievodca, ktorý snáď objasní rozdiely medzi všetkými týmito druhmi medu.

Čistý med: Čistý med jednoducho znamená, že nie sú pridané žiadne konzervačné látky ani prísady navyše. Niektoré komerčné medy môžu používať niečo ako kukuričný sirup na zvýšenie objemu a umelé cukry na zvýraznenie chuti. Čisté medy sa vo všeobecnosti vyrábajú s použitím postupov šetrných k životnému prostrediu, aby sa zachovala čistota a všetky výhody, ktoré med ponúka.

Prírodný/surový med: Aj keď sa môže zdať, že čistý med a surový med znamenajú to isté, surový med sa ani nezahrieva do bodu pasterizácie, ani sa nefiltruje do takej miery, aby sa odstránil peľ. Keď med nie je pasterizovaný, predstavuje určité výhody, ako je zachovanie prirodzene sa vyskytujúcich enzýmov, vitamínov a minerálov. Ak porovnáte surový med s inými štandardnými medmi, skutočne pocítite rozdiel v tom, ako bol vyrobený. Pre mnohých nadšencov je surový med najlepší prírodný med na svete.

Organický med: V dnešnej dobe sa zdá, že nazvať niečo „organické“ je len výstrelok, ktorý zvyšuje cenu. Vo svete medu je však organický med niečo výnimočné. Tieto medy sa vyrábajú bez akýchkoľvek syntetických chemikálií, ako sú pesticídy a antibiotiká.

Nefiltrovaný med: Na odstránenie malých častíc z medu sa používajú filtračné procesy. Na rozdiel od cedenia, ktoré sa zameriava na odstraňovanie veľkých častíc, ako je včelí odpad, sa tento proces zameriava na odstraňovanie malých častíc a dokáže odstrániť peľ. V mnohých prípadoch, ak je med označený ako nefiltrovaný, nemusí to nevyhnutne znamenať, že je aj surový.