OPEĽOVANIE

ASBÓTH BEE FARM

Asboth-bee-farm-opelovanie

OPEĽOVACIA SLUŽBA

Ak máte záujem a radi by ste využili našu službu opeľovania, tak nás prosím kontaktujte. Našu službu možno využiť požičiavaním minimálne 20 úľov na istú dobu, minimálne na 2-4 týždne, v okolí južného Slovenska. Cena nezahŕňa dopravu úľov. Podmienkou presťahovania rodín je primerané a bezpečné oplotenie záhrady, aby sa predišlo krádeži a iným škodám. Cena jedného úľa je od 50 do 100 Eur na 2- 4 týždne v závislosti od typu kvetov. Kontaktovať nás môžete e-mailom alebo telefonicky.

Čo je to vlastne opeľovanie? Opeľovanie je proces, prostredníctvom ktorého sa môžu rastliny rozmnožovať. Je to prenesenie peľu z jednej časti kvetu – tyčinky na druhú časť – bliznu piestika. Včelám pri zbieraní nektáru z kvetov zostáva na chĺpkoch nôh zachytený peľ, ktorý sa pri návšteve ďalších kvetov prilepí na ich lepkavú bliznu. Vtedy nastane opelenie.

Rastliny sa opeľujú aj vodou, vetrom, či iným hmyzom a živočíchmi. Oproti opeľovaniu včelami je to však veľmi malá časť. Tie opeľujú až 86% rastlinných druhov na Zemi. V Európe to predstavuje približne 76% celej produkcie potravín. Okrem toho majú včely oproti ostatným hmyzom opeľovačom podstatnú prednosť. Zimu prečká celé včelstvo a hneď skoro na jar je tak k dispozícii množstvo výkonných opeľovačov. Väčšina ovocia, zeleniny a orechov, vrátane paradajok, slnečnice, uhoriek, kešu, cibule, kapusty, mandlí, citrusových plodov a bobúľ, je opeľovaných včelami. Výnosy kávy, sójových bôbov a bavlny sú na nich priamo závislé. Včely sú v prvej línii potravového reťazca a udržujú pri živote tiež divoké vtáky a zvieratá, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.

Čo sa stane, ak opeľovače vyhynú? Včelári vo viacerých krajinách za posledné roky zaznamenali prudký úbytok včiel. V Európe sa tento problém najviac vyskytoval v západných krajinách – Francúzsku, Belgicku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Taliansku, Španielsku a Holandsku. Ide však o celosvetový problém, včiel ubúda aj v USA, Rusku a Brazílií. Len veľmi málo rastlín sa opeľuje samo, ostatné k opeleniu a vytváraniu semien potrebujú buď živočíchy, vietor alebo vodu. Keďže včiel, ktoré sú najdôležitejšími opeľovačmi, ubúda, farmári v niektorých krajinách, napríklad v Číne, opeľujú svoje ovocné stromy ručne.

Táto téma pritiahla veľkú pozornosť verejnosti, keďže včely a iné opeľovače sú nesmierne dôležité pre naše ekosystémy. Úbytok opeľovačov so sebou môže priniesť úbytok alebo vyhynutie niektorých rastlín spoločne so zvieratami, ktoré na nich závisia. Do veľkej miery od nich závisí produkcia našich potravín. Európska komisia v záujme riešenia tohto problému predstavila v roku 2018 Európsku iniciatívu na ochranu opeľovačov. Ide o prvú komplexnú stratégiu na úrovni EÚ, ktorá sa sústreďuje na divoko žijúci opeľujúci hmyz. Jej cieľom je zvyšovať povedomie o význame opeľovačov a riešiť príčiny ich úhynu. Európsky parlament prijal 18. decembra k tejto stratégii uznesenie, kde poslanci žiadajú cielenejšie opatrenia na ochranu divoko žijúcich opeľovačov. Okrem toho si želajú zredukovať používanie pesticídov a navýšiť prostriedky na výskum.

Asboth-bee-farm-opelovanie-1

PRENÁJOM ÚĽOV

V Európe sú okrem včiel najčastejšími opeľovačmi pestrice, motýle, osy a niektoré druhy chrobákov. Najznámejším druhom je včela medonosná, ktorá sa chová na med, vosk, propolis a iné včelárske produkty. Opeľovači sú vystavený rôznym faktorom, ktoré môžu mať kumulatívne dopady. Medzi tieto hrozby patrí poľnohospodárstvo alebo urbanizácia, ktoré vedú k strate a degradácií prírodných biotopov. Intenzívne hospodárstvo má za následok homogénnu krajinu, zaniká kvôli nemu rôznorodá pôvodná flóra a s ňou aj potrava a zdroje na hniezdenie. Opeľovače môžu zabíjať aj pesticídy a iné znečisťujúce látky.

V samotnej EÚ závisí od opeľovania živočíchmi 84% druhov plodín a 78% druhov voľne rastúcich kvetov. Bez opelenia nemôžu vytvárať semená. Opeľovanie hmyzom alebo drobnými živočíchmi takisto prispieva k rôznorodosti a lepšej kvalite ovocia, zeleniny, orechov a semien.

Plodiny, ktoré sú do veľkej miery závislé na opelení hmyzom:

 • Jablká, pomaranče, jahody, marhule, čerešne a podobné
 • Fazuľa, uhorky, tekvice
 • Bylinky ako napríklad bazalka, tymian alebo harmanček
 • Paradajky, paprika a citrusové ovocia

REZERVÁCIA TERMÍNU

ASBÓTH BEE FARM

  Meno (*)

  E-mail (*)

  Telefónne číslo (*)

  Správa

  Súhlasím so spracovaním osobných údajov