O VČIEL

ZAUJÍMAVOSTI O VČELÁCH

Asboth-bee-farm-O-včiel-2

Včely žijú v rodine a v každom úli je včelia kráľovná, ktorá je zodpovedná za jeho prežitie. Spolupracuje v dokonalej harmónii s pracovnými včelami, ktoré pokračujú v procese výchovy, zabezpečujú kŕmenie, ochranu a starostlivosť o potomstvo. Tento mechanizmus fungovania tiež odhaľuje, že tieto zvieratá sú mimoriadne inteligentné a robia vážne, logické rozhodnutia, čím zabezpečujú prežitie komunity.

Včely kŕmiace sa zbierajú nektár bohatý na cukor a vracajú sa do úľa, kde používajú svoje „medové žalúdky“ na opakované požívanie a vyvracanie nektáru, až kým nie je čiastočne strávený. Včelie tráviace enzýmy spolu so žalúdočnou kyselinou rozkladajú sacharózu na jednoduché cukry glukózu a fruktózu. Je to veľa tvrdej tímovej práce, kým med dosiahne kvalitu skladovania. Včely umiestnia med do buniek plástu, ktoré zostanú nezapečatené. Potom neustále mávajú krídlami, aby cirkuloval vzduch a odparovala voda z medu na obsah okolo 18 %, čím sa zvyšuje koncentrácia cukru a zabraňuje sa skaze. Včely potom zakryjú bunky voskom, aby ich utesnili.

Včely sú zvyknuté na tri hlavné druhy potravy: med, včelí chlieb (fermentovaný peľ) a materskú kašičku. Sú to prirodzené potraviny. Čokoľvek iné sa považuje za umelé. Mnoho včelárov dáva svojim včelám „umelé krmivo“. Umelé kŕmenie je vo včelárstve všeobecne uznávanou praxou a mnohokrát je to potrebné na zaručenie prežitia kolónií. Včely zbierajú nektár a peľ, vyrábajú med a včelí chlieb, časť z nich skonzumujú a časť skladujú na mesiace, keď nie je v prírode dostupný nektár a peľ (zvyčajne v zime). Keď nie je dostatok potravy, úľ môže hladovať a môže zomrieť. Existuje niekoľko dôvodov, prečo v niektorých situáciách včely nemajú dostatok potravy.

Vidíte, že niektoré bunky sú pokryté tenkou voskovou vrstvou? Tieto bunky obsahujú „zrelý med“, ktorý včely spracovali a ktorý je pripravený na konzumáciu. Tento med sa uchováva na neskôr.

Umelé kŕmenie včiel nie je udržateľná prax. Včely nie sú zvyknuté jesť nič iné ako to, čo sami vyprodukujú. Včely zbierajú nektár a peľ už milióny rokov, miešajú ich s vlastnými špeciálnymi enzýmami a umiestňujú ich do buniek vo svojich plástoch.

Med nie je cukor a nedá sa ničím iným nahradiť. Obsahuje unikátne enzýmy a živiny, ktoré včely potrebujú, obsahuje aj jednoduché cukry, ktoré im rýchlo dodajú energiu. Med má tiež svoje pH (kyslosť) a tráviaci systém včiel je naň zvyknutý. V prípade peľu, včely ho prinesú do úľa a „pridajú k nemu enzýmy“, čím vyrobia nejaký peľový nálev, ktorý nazývame Včelí chlieb. Je to veľmi výživné jedlo, pretože ho môžu ľahko asimilovať. Tento fermentovaný peľ (Perga) je pre včely tým, čím sú pre nás probiotiká a prebiotiká. Pomáhajú podporovať a zavádzať mnohé mikroorganizmy, ktoré pomáhajú včelám tráviť potravu. Ak sú tieto prirodzené potraviny nahradené umelým krmivom, z dlhodobého hľadiska tým nespôsobíme dobrotu včelám ani prírode.

Čo spraviť, aby sme tomuto zabránili?
Včelárenie by sa malo vykonávať na miestach, ktoré môžu podporovať kolónie po celý rok. To znamená miesta, kde môžu včely pracovať a produkovať všetku potravu, ktorú potrebujú počas toku nektáru (keď rastliny sprístupňujú nektár). Počas zimy musíme včelám dopriať, aby sa živili medom, ktorý vyprodukovali po zvyšok roka. Včelári by nemali zozbierať všetok med v úľoch, ale mali by im nechať dosť do ďalšieho kvitnutia.

V prípade potreby a život ohrozujúcich situácií môže byť potrebné umelé kŕmenie a včelári sa musia rozhodnúť pre trvalo udržateľné, organické čisté zdroje živín pre svoje včely.
Je však dobré mať na pamäti, že ak sa nám tieto život ohrozujúce situácie vyskytnú, môže to byť znakom toho, že sa nenachádzame v najlepšej lokalite pre včelárenie.

Je dôležité starať sa o ich ochranu. Počet včiel v posledných rokoch alarmujúco klesol v dôsledku pesticídov používaných v poľnohospodárstve, klimatických zmien a rôznych vírusov. Preto je tu výzva na väčšiu ochranu zdravia včiel, zákaz škodlivých prípravkov na ochranu rastlín a spustenie výskumných programov v Európskej únii.

Asboth-bee-farm-O-včiel-1